Scroll Top

Jak kupować rośliny do ogrodu?

Jak kupować rośliny do ogrodu?

Urządzanie ogrodu wokół nowo wybudowanego domu lub aranżowanie tarasu w mieszkaniu, obarczone jest ryzykiem wpadnięcia w szał ogrodowych zakupów, które mogą się zakończyć nieracjonalnymi zakupami roślin, krzewów i drzew. Jeśli są to nasze pierwsze kroki w ogrodniczym świecie, to praktycznie każda roślina, bylina lub krzew wydają się nam ciekawe i warte posadzenia. Kto nigdy nie doświadczył takiego stanu, niech pierwszy rzuci kamieniem. Całkowicie szczerze i uczciwie należy przyznać, że każdy ogrodnik miał taki etap w swojej karierze. Warto nadmienić, że w tym zachwycie roślinami i urządzaniem ogrodu nie ma nic dziwnego. Ogrodnictwo to cudowny sposób na spędzanie wolnego czasu, a w dzisiejszym cyfrowym świecie każdemu przyda się chwila z naturą. Niemniej jednak po posadzeniu wszystkiego, co wpadło w oko na dziale ogrodniczym, można być lekko wstrząśniętym osiągniętym rezultatem.

Zmysł do urządzania ogrodu nabywa się z czasem, a jeśli chcemy osiągnąć od razu z góry przewidziany efekt, warto rozważyć urządzenie ogrodu z gotowym projektem rabaty ogrodowej. Bez względu na to, czy korzystamy z takiego projektu, urządzamy ogród samodzielnie, czy też zleciliśmy zaprojektowanie zielonej przestrzeni profesjonaliście, przychodzi taki moment, w którym należy zakupić rośliny do ogrodu. Nie mając doświadczenia w ogrodnictwie, zastanawiamy się, gdzie kupować rośliny do ogrodu? Czy wybrać popularne markety? A może wycieczka do profesjonalnej szkółki będzie najlepszym rozwiązaniem? A co z Internetem? Czy można mieć pewność, że otrzymamy rośliny wysokiej jakości?

Szkółki ogrodnicze

Szkółki ogrodnicze lub producenci roślin to miejsca z bardzo szeroką ofertą roślin różnego rodzaju. Jeśli posiadamy w swojej okolicy takie miejsce, to poszukiwania roślin warto rozpocząć właśnie tam. W szkółkach, poza roślinami do donic, zakupimy drzewa i większe krzewy, a okazy, które będą miały szkółki na stanie, często będą już nawet kilkuletnie. Na efekt w ogrodzie nie będziemy musieli długo czekać. Minusem będzie oczywiście cena roślin. Im większe drzewa lub krzewy wybierzemy, tym koszt zakupu będzie wyższy. W szkółkach roślin możemy samodzielnie dokonać wyboru i zdecydować, czy wolimy od razu widzieć efekt, czy też zadowolimy się niższą ceną i mniejszą rośliną. Po pewnym czasie i ona urośnie do rozmiaru swojego droższego odpowiednika.
Niewątpliwą zaletą szkółek jest opieka profesjonalistów w trakcie dokonywania zakupów. Jeśli nie kupujemy roślin z listy z naszego e-booka zawartego w projekcie rabaty, to musimy zdać się na ogrodników, którzy doradzą, jakie rośliny pasują do jakiego zakątka ogrodu. Dokonując złego wyboru, możemy skazać rośliny na powolny wzrost, a nawet na uschnięcie. Po dokonaniu zakupu w szkółce można również liczyć na porady dotyczące pielęgnacji tej konkretnej rośliny.

Sklepy i centra ogrodnicze

Sklepy i centra ogrodnicze to miejsca z wąską ofertą roślin. Często takie placówki powstają w bezpośrednim sąsiedztwie swoich klientów, dlatego też ich asortyment jest ściśle dopasowany do ich gustu i najczęstszych wyborów. Z racji niewielkiej przestrzeni centra ogrodnicze nie mogą posiadać na stanie za dużej ilości roślin, a te, które są dostępne to zazwyczaj niewielkie okazy. Warto również zapytać, czy nie ma możliwości zamówienia większej rośliny lub takiej, której obecnie nie ma. Właściciele sklepów ogrodniczych są w bliskich kontaktach z producentami roślin, więc będą mieli informacje z pierwszej ręki na temat dostępności konkretnych drzew i krzewów.
To, co wyróżnia takie miejsca, to przyjazna i profesjonalna atmosfera, w której fajnie dokonuje się zakupów. Osoby sprzedające rośliny to często właściciele, którzy na dodatek posiadają ogromną wiedzę o roślinach i zapewne potrafią dobrze doradzić, a na koniec po zakupach wyposażyć zadowolonego posiadacza zieleni w garść bardzo cennych porad z pierwszej ręki.

Sklepy internetowe

Internetowe szkółki drzew to z pewnością wygoda w dokonywaniu zakupów. W domowym zaciszu można na spokojnie przeglądać ofertę wielu sklepów jednocześnie, porównując do siebie konkretne rośliny i ceny. Internet to z pewnością dobre miejsce, dla tych, którzy wiedzą konkretnie, czego szukają, a także dla tych, których przytłacza ilość roślin w szkółkach. Jeśli nie mamy doświadczenia w dokonywaniu zakupów roślin, poleganie na ofercie sklepów internetowych może być najlepszą opcją. Poza przeglądaniem pod kątem cen, przed zakupem można się doszkolić, czytając o konkretnych gatunkach drzew i krzewów, ich wymaganiach glebowych i uprawie.
Jeśli szukamy rzadkich okazów, to często Internet będzie jedyną możliwą opcją. W okolicznych szkółkach i centrach ogrodniczych nie znajdziemy wszystkich możliwych gatunków, a wyspecjalizowane sklepy internetowe np. zajmujące się sprzedażą traw, bambusów lub oliwek okażą się świetnym wyjściem. Specjalizacja tych sklepów to zaleta, jak i wada. Kupimy w nich niespotykane rośliny, ale często nie dokonamy zakupów wszystkich roślin w jednym miejscu. Brak doradztwa i porad to również minus sklepów internetowych. Co prawda dobre sklepy będą miały szeroko rozbudowane działy z poradami i opisy konkretnych roślin, ale to wciąż nie to samo.
Tego, czego nie musimy obawiać się to transport zamówionych roślin. Dobre sklepy internetowe zajmujące się sprzedażą roślin potrafią prawidłowo przygotować rośliny do takiej podróży, a nawet w trakcie zamawiania informują kupujących, iż wysyłka kurierska jest możliwa tylko od poniedziałku do piątku. Takie obostrzenie wprowadza się, aby mieć pewność, że rośliny nie będą zdane na przechowywanie w sortowni przez weekend, tylko najpóźniej w piątek dotrą do celu. Jak wybrać ten dobry sklep internetowy? Najlepiej kierować się opiniami znalezionymi w sieci. Jeśli cokolwiek będzie budziło nasze podejrzenie co do jakości roślin wysyłanych przez sklep, lepiej poszukać innej oferty.

Markety budowlane z działem Dom i ogród

Typ sklepu, który najczęściej spotkamy w okolicy dużych miast, to markety budowlane posiadające dział ogrodniczy. Z punktu widzenia doświadczonego ogrodnika, to jedno z ostatnich miejsc, w którym warto szukać dobrej oferty krzewów i drzew. Market to miejsce, w którym warto zaopatrzyć się w popularne rośliny na balkon czy do mieszkania, ale trzeba bacznie jej się przyjrzeć , czy nie posiada uschniętych pędów, dziur w liściach, a nawet śladów chorób. Pracujące w tych sklepach osoby to nie będą specjaliści z szeroką wiedzą na temat ogrodnictwa, wymagań roślin i pielęgnacji. To, na co możemy liczyć, to przystępna cena, możliwość zakupu dodatkowych produktów takich jak środki ochrony roślin czy nawozy i długie godziny otwarcia. To również może być zaletą, jeśli poświęcamy pracom ogrodniczym czas późnym popołudniem lub w sobotę.

Bez względu na to, gdzie zakupimy rośliny do ogrodu i w jaki sposób nabędziemy niezbędne drzewa i krzewy, ogrodnictwo to przyjemny sposób na spędzenie wolnego czasu. Kontakt z zielenią to relaks dla oczu i umysłu, a w jego braku upatruje się źródeł różnych, cywilizacyjnych chorób. Na częsty kontakt z przyrodą powinniśmy zwracać uwagę, zwłaszcza w przypadku dzieci i osób spędzających długi czas w zamkniętych pomieszczeniach. Nawet niewielkie zielony ogród, a nawet zazieleniony taras to czysta przyjemność w wiosenne i letnie dni, a także niezwykła możliwość obserwowania życia przylatującego do naszych roślin.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.