Scroll Top

Jak chronić rośliny w ogrodzie oraz w donicach przed mrozem?

Jak chronić rośliny w ogrodzie oraz w donicach przed mrozem?

Zakładając ogród przy domu, a nawet niewielki miejski ogródek na tarasie lub balkonie warto znać kilka podstawowych faktów o pielęgnacji posadzonych roślin. Poza podlewaniem, usuwaniem chwastów i ewentualną walką z chorobami i szkodnikami trzeba też pamiętać o okresach znacznego obniżenia temperatur. To właśnie te momenty często są kluczowe i wpływają na wygląd, a nawet przetrwanie, samych roślin. Jak chronić rosłiny w ogrodzie przed mrozem i wiatrem? Ochrona roślin w ogrodzie to nic trudnego. Niezbędne będzie kilka dodatkowych akcesoria i możemy być spokojni o stan ogrodu.

Dlaczego należy chronić rośliny przed zimnem?

W zależności od gatunku roślin pewne będą wymagały corocznego okrywania i dbania o komfort rośliny, a pewne będą takiej pomocy potrzebowały tylko na samym początku. Mróz i długie okresy ujemnych temperatur, a także zalegający śnieg mogą zaszkodzić i spowodować, że rośliny nie zakwitną lub nie przetrwają tego zimnego okresu. Wiosną jest podobnie. Cieplejsze dni zachęcają do odkrywania roślin, ale zimne noce mogą zaszkodzić bezbronnym bylinom, krzewom i drzewom. Warto pamiętać, że w polskich warunkach pogodowych takie niespodziewane przymrozki mogą się zdarzyć nawet w połowie maja, między 12 a 15 dniem tego miesiąca. Okres ten przez pasjonatów ogrodnictwa nazywany jest „Zimnymi ogrodnikami”, po których następuje „Zimna Zośka”. Trzeba mieć to na uwadze, planując wykonanie nowych nasadzeń.

Dlaczego należy chronić rośliny przed zimnem?

W zależności od gatunku roślin pewne będą wymagały corocznego okrywania i dbania o komfort rośliny, a pewne będą takiej pomocy potrzebowały tylko na samym początku. Mróz i długie okresy ujemnych temperatur, a także zalegający śnieg mogą zaszkodzić i spowodować, że rośliny nie zakwitną lub nie przetrwają tego zimnego okresu. Wiosną jest podobnie. Cieplejsze dni zachęcają do odkrywania roślin na rabatach, ale zimne noce mogą zaszkodzić bezbronnym bylinom, krzewom i drzewom. Warto pamiętać, że w polskich warunkach pogodowych takie niespodziewane przymrozki mogą się zdarzyć nawet w połowie maja, między 12 a 15 dniem tego miesiąca. Okres ten przez pasjonatów ogrodnictwa nazywany jest „Zimnymi ogrodnikami”, po których następuje „Zimna Zośka”. Trzeba mieć to na uwadze, planując wykonanie nowych nasadzeń.

Jakie rośliny należy okryć na zimę?

Wbrew temu, co można przeczytać na wielu forach internetowych, nie wszystkie rośliny w ogrodzie oraz na tarasie/balkonie wymagają okrycia na zimę. Części z nich może to nawet zaszkodzić, a także trzeba wiedzieć, kiedy przystąpić do zabezpieczania roślin na chłodniejszą porę roku. Istnieje część drzew i krzewów, która końcem lata oraz jesienią zawiązują pąki, z którym w następnym roku rozwiną się kwiaty. Jeśli zimno spowoduje przemarznięcie tych pąków, to nic się z nich nie rozwinie. Świeżo umieszczone w ziemi rośliny to kolejna grupa, którą koniecznie należy okryć na zimę (zazwyczaj w pierwszą zimę po posadzeniu), ponieważ są one szczególnie narażone na przykre działanie niskich temperatur. Nie do końca rozwiniętych, ukształtowany system korzeniowy może nie przetrwać niskich temperatur. Część drzew i krzewów m.in. egzotycznych, czy szlachetnych odmian, również warto okryć na zimę, aby zapewnić im ciepło przez okres niskich temperatur, do których nie są przyzwyczajone i przystosowane. Ostatnią grupą roślin, która za opiekę z pewnością odwdzięczy nam się pięknym wzrostem i kwitnieniem na wiosnę, są te, które mają płytki system korzeniowy. Ostry mróz lub przedłużający się czas niskich temperatur mogą uszkodzić delikatne korzenie i roślina uschnie.

Jak chronić rośliny przed mrozem i zimnem?

Najlepszy czas na okrycie roślin na zimę nie jest sztywno ustalony. Przyjmuje się, że okrywanie należy rozpocząć w momencie spadku temperatur i pojawienia się pierwszych przymrozków. Zbyt wczesne może spowodować rozwój chorób grzybowych! To, czym okryjemy rośliny również ma znaczenie. Materiał musi być przepuszczalny, aby woda oraz powietrze swobodnie przechodziły.

Materiały, które możemy użyć do okrywania roślin na zimę:

  • Agrowłóknina – najlepiej biała
  • Mata słomiana
  • Gałęzie
  • Worek jutowy
  • Słoma
  • Kora
  • Suche liście

W zależności od części roślin, które okrywamy, stosujemy różne materiały. Korzenie oraz najniższe części krzewów, bylin przykrywamy słomą, gałązkami, korą, a nawet kopczykami ziemi. Większe krzewy i drzewa najlepiej okryć agrowłókniną lub słomianymi matami zabezpieczając materiały sznurkiem. Okrycie musi być na tyle dobrze przymocowane, aby przetrwało długi zimowy czas, a także często silne wiatry. W sklepach ogrodniczych można kupić gotowe pokrowce na rośliny, ale najwygodniejsza będzie luźna agrowłóknina, która pozwoli delikatne owinąć gałęzie bez niebezpieczeństwa uszkodzenia ich.

Kiedy zdejmujemy zimowe okrycia z roślin?

Podobnie jak w przypadku zakładania nie ma z góry określonego terminu zdejmowania zimowych okryć z roślin. Pierwsze, mocniejsze promienie słońca to jeszcze za wcześnie na pełne odkrycie. Na początku warto delikatnie poluzować agrowłókniny lub maty słomy, a dopiero jeśli widzimy w najbliższej prognozie pogody przewagę dodatnich temperatur można całkowicie usunąć je z roślin. Warto je jednak mieć pod ręką, bo na wiosnę zdarzają się również przymrozki, które mogą zaszkodzić roślinom. W takich sytuacjach ponownie okrywamy, tym razem na krótki już czas, byliny, krzewy i drzewa.

Jak okrywamy donice na zimę?

Rośliny w donicach są bardziej zagrożone przemarznięciem w okresie zimowym. Ich system korzeniowy jest cały czas wystawiony na działanie czynników zewnętrznych. O komfort doniczkowych roślin możemy zadbać już w trakcie sadzenia i umieścić, jeśli wielkość donicy na to pozwala, styropian wzdłuż wewnętrznej krawędzi. Kolejnym sposobem zabezpieczenia będzie przesunięcie donic pod ściany budynku. Ciepło promieniujące od domu będzie z jednej strony ogrzewało rośliny, a z drugiej bliskość ściany osłoni je od wiatru. Kolejnym sposobem będzie otoczenie folią lub agrowłókniną samej donicy. Dla jeszcze lepszego zabezpieczenia i jeśli do środka nie zastosowaliśmy styropianu, pomiędzy doniczkę, a folię można dodać kawałki styropianu lub słomę.

Osłanianie roślin w ogrodzie i w donicach na zimę to zabieg, który pozwoli ochronić delikatne rośliny i zapewnić im dobry start na wiosnę. Wszystkie czynności związane z okrywaniem roślin nie są trudne do wykonania i nawet początkujący ogrodnik poradzi sobie z nimi bez najmniejszego problemu.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.